Kedves Miklós, kedves Mindnyájan!
Sajnáltam a tegnap estének ezt a pontját, mert nem szokott ránk jellemző lenni, hogy így számon kérnénk egymást. Most kezdhetné mindenki sorolni, mit tett az elmúlt évben, ami tán nem konkrét gyülekezeti feladat volt, de akár munkája kapcsán köthető a gyülekezethez is. (Ivánnal például hittankönyvet írtunk az evangélikus iskolák 8. évfolyama számára, Kapcsolatok a címe, ajánlom mindenkinek szeretettel a tanári kézikönyvével együtt!) De kérem, ne kezdje most mindenki mentegetni magát, összekaparva az elmúlt évből az összekaparhatót... Sokkal inkább arra lehet felhasználni ezeket a tegnapi gondolatokat - ha már egyáltalán voltak- hogy tudatosan törekedjünk a közösség építésére, és adott helyzetben mindig fölismerjük, hogy nekünk is van ebben feladatunk. Nem mesterséges feladat- vagy listagyártásra gondolok, de arra, hogy ha adódik valami, akkor érezzük természetesnek, hogy kivesszük belőle a részünket, és ne várjunk arra, hogy valaki megkeressen, megkérjen, felszólítson, stb. Hiszen presbiterré választásunk maga volt a megkeresés, megkérés, megszólítás, felkérés az együttműködésre, részvételre. És ez a kérés érvényes még néhány évig. Nyitott szemeket kívánok mindnyájunknak erre az évre, amikor meglátjuk helyünket, szerepünket a gyülekezet mindennapjaiban és ünnepeiben.
Sok szeretettel: Anikó
Quoting Czenthe Miklós czenthe@t-online.hu:
Kedves presbiter-testvérek!
Engedjétek meg, hogy egymás jobb tájékoztatásképpen a múlt évben végzett munkámról néhány szóban beszámoljak (csatlakozva Jóska bátyánknak a tegnapi presbiteri ülésen konkrét egyéni felvállalásokat firtató hozzászólásához).
Budavári gyűjtemények, gyülekezettörténet, Budavári Hírmondó
az evangélikus gyülekezetek gyűjteményi anyagainak országos
felmérése keretében felmértem a budavári könyvek, tárgyak, levéltári anyagok állapotát, erről Hubert Gabriellának, a Gyűjteményi Tanács elnökének küldtem jelentést. A korábbi nyilvántartásokhoz képest hiány mutatkozott a tárgyi anyagban, ahol egy használaton kívüli úrvacsora-készletet nem találunk (1975-ben még megvolt).
A Budavári Hírmondó felkérésére Danhauser László volt budavári
másodlelkész, a budahegyvidéki gyülekezet alapítójáról készítettem életrajzi összefoglalót (a budahegyvidéki gyülekezeti újság is érdeklődött iránta) ill. a karácsonyi számban az 1944-es ostrom budavári eseményeit tükröző Bagár Iván-naplót ajánlottam (első része meg is jelent).
Az esztergomi Híd-lapban reformáció napja alkalmából írást
készítettem - a "katolikus fővárosra" is tekintettel
Az Evangélikus Országos Levéltárban, munkahelyemen külön gyűjtöm
a budavári gyülekezetre történetére és működésére vonatkozó anyagokat, már több, mint két doboznyi anyag van.
Veperdi Zoltán Fébé-lelkész felkérésére referátumot tartottam a
Fébé történetének kutatási és forráskérdéseiről a Budai Szeretetotthon templomában (a diakonisszák működése a múltban és jelenben sok helyen kapcsolódik Budavárhoz is).
résztvettem az EBBE Sréter Ferenc volt budavári lelkészról
rendezett estjén, ahol az evangélikus ébredésben játszott szerepéről érdekes előadás és hozzászólások hangzottak el. Sréter-leszármazottak is megjelentek.
Résztvettem egy szepesi evangélikus múlt kutatására szervezett
tanulmányi kiránduláson, ahol Késmárkon és Lőcsén az evangélikus líceum, templom és temetőben jártunk, erről az evangélikus teológián külön esten számoltunk be, ill. az Evangélikus Életben és a Magyar Nemzetben is egy-egy írásom jelent meg. A budavári gyülekezetnek számos szepesi (cipszer) ill. egyéb felvidéki származású tagja volt és van, pl. a templom Bécsi kapu térre helyezésében közreműködő dr. Andaházy László felügyelő. De Hunfalvy János neves földrajztudós is felügyelője volt a gyülekezetnek, aki ugyancsak szepesi származású volt.
Gyülekezeti alkalmak, gyülekezetépítés
A gyülekezeti alkalmak közül résztvettem a kismarton-ruszti
gyülekezeti kiránduláson (egyháztörténeti-történeti témában hozzá is szóltam), a tavaszi piliscsabai csendes-hétvégén, a Madocsai-féle kerti találkozón.
A gyülekezeti támogatási hozzájárulás rendszeres átutalásáról az
OTP-nek megbízást adtam, amely 3-havonta így rendszeresen utalja a pénzt. Ezt a módszert ajánlom megfontolásra másoknak is, hiszen ha többen csatlakoznak, a gyülekezet gazdálkodása is előre kalkulálhat egy biztos összeggel.
A Budai Egyházmegye presbitereinek budahegyvidéki találkozóján
résztvettem, ahol Budavárról néhány szót szóltam.
Német kapcsolatok
A nürnbergi testvérkapcsolati jubileumi találkozón feleségemmel
résztvettem. Ebből az alkalomból Anna lányommal együtt lefordítottam Holger Manke Budavár-Nürnberg könyvének első részét.
Rendszeresen résztveszek a német gyülekezeti presbitérium ülésein
és egyéb alkalmain. Wellmer lelkésszel, Stefanie Porr segédlelkésszel vagyunk munkakapcsolatban. Utóbbinak a magyar egyházról tartott referátumához anyagokat adtam. Ősszel megünnepelték a német gyülekezet EKD-Auslandsgemeinde formában való megújulásának 15 éves évfordulóját. Idén jár le Wellmer német lelkész megbízatása, az új lelkész tisztségére az EKD pályázatot írt ki, amelyre 3 jelentkező van.
Család
- Anna lányom a Deák téri evang. gimn. 10.osztályos tanulója. Az ifi aktív
tagja (nürnbergi ifi látogatás), a gyülekezeti iratterjesztésben rendszeresen dolgozik a vasárnap 11 órai istentisztelet után
- Kata és Ilona lányom, István fiam a Szent Angélában kat.ált.iskolában
tanul, rendszeres evangélikus ill. református hitoktatásban részesülnek, melyet a budavári és a Cimbalom utcai gyülekezet biztosít. Kata idén felvételizik a Deák téri gimnáziumba.
- Feleségem, Heni résztvett az augusztusi iskolás-mini-táborban az angol
tanításban működött közre.
Üdvözlettel
Czenthe Miklós