Kedves Testvérek!
Az evangelikus.hu-n találtam, gondoltam megosztom veletek:
Közhely: „A történelem az élet tanítómestere.” Egy az egyben ugyan nem ismétli magát, ugyanakkor lehet, pontosabban fogalmazva, lehetne, kellene tanulnunk belőle. De sajnos mi nehéz fejű, „rest szívű” tanítványok vagyunk, akik lassan tanulunk és gyorsan felejtünk. Pedig a mai próbás időkben okulhatnánk az előttünk jártak hitéből és életéből, többek között a Biblia úgynevezett történeti könyveiből is.
Számomra például Nehémiás könyve vált napjainkban különösen aktuálissá. Olyan nehéz történelmi időszakot idéz föl, amely bizonyos tekintetben korunk kihívásaira emlékeztet. Isten népének fogságból szabadulva kellene megtalálnia önmagát, identitását és küldetését. Újjá kell építenie Jeruzsálem romos falait, kapuit és mindazt, ami a szabadító Istennel való élő kapcsolathoz nélkülözhetetlen.
Lehet, hogy kicsit erőltetett a párhuzam, de úgy érzem, remélem, hogy sok tekintetben mi is fogság utáni korszak (posztcovid?) felé tartunk. Az utóbbi időben több lelkészkollégámtól is hallottam már az őszinte vallomást: „Újra kell építenünk a gyülekezeteinket…” Ha nem is hurcoltak el minket fogságba, de a karantén, a maszk, a kötelező távolságtartás börtönéből való szabadulásunk nem megy egyik napról a másikra. Ha nem is rombolta le senki épületeink falait, bizony a korábban jól működő, élő közösségeink jelentős részét olykor az alapoktól kezdve kell újraépítenünk.
Ebben a krízishelyzetben sokat tanulhatunk Nehémiás válságkezelési stratégiájából. Nála a kiindulási pont az Isten iránti mély hitéből és népe iránti felelős szeretetétből fakadó őszinte vágy, hogy segíteni szeretne népének elesett állapotán. Első lépésként alaposan körbejárja Jeruzsálemet, hogy pontosan felmérje a pusztítást. Tisztában van azzal, hogy precíz diagnózis nélkül nincs hatékony terápia. Kevés a lelkesedés, a jóakarat, ahogy Váci Mihály megfogalmazta: „A jószándék kevés! / Több kell: – az értelem!” Páltól tudjuk, hogy Istentől azt a Lelket kell kérnünk, aki többek között a józanság lelke.
Egyházunkban is szükséges, hogy ezzel a józansággal vegyük számba a károkat. Hasonlóan a jó gazdához, aki nem esik pánikba, ha természeti csapás sújtja a kertjét, hanem higgadtan felméri, hogy mi történt. Mi az, amit elpusztított, és mi az, amit megkímélt a fagy, a jég, a vihar? Mi az, amit újra kell plántálni, és mi az, ami még menthető? Kell, hogy legyen bátorságunk felismerni és kimondani, hogy bizonyos közösségek, korábban talán még jól működő alkalmak nem éleszthetők újra, mert egyszerűen nincs kinek, nincs kivel. A tények ugyanis makacs dolgok. A zord és kegyetlen valóság, hogy gyülekezeteinkből is sokakat vitt el a járványhoz (is) köthető halál az utolsó két esztendőben.
A legnagyobb hazugság, amellyel áltatjuk magunkat, hogy majd ott folytatjuk, folytathatjuk, ahol 2019-ben abbahagytuk. De nincsen régi kerékvágás, és ez sok tekintetben nem is baj! Legyünk őszinték: egyfajta szelektív memóriával gyakran idealizáljuk a járvány előtti világot. Hogy akkoriban mennyien voltunk, hogyan zengett az ének, mennyire vágyakoztunk az Istennel és egymással való közösségre. A valóság ennél sokkal árnyaltabb és kijózanítóbb…
Szükségünk van a nehémiási józan felmérésre, tervezésre, újratervezésre. Mindehhez fontos, hogy megtaláljuk az elkötelezett munkatársakat, hiszen Nehémiás sem magányos harcos, hanem komoly csapatépítéssel fogott hozzá az újrakezdéshez. A gyülekezetek újraindítása sem csupán a lelkész egyszemélyes feladata, hanem a gyülekezetek elöljáróinak közös felelőssége és küldetése. Ezzel a reménységgel készülhetünk az evangélikus presbiterek szeptember 24-i országos találkozójára (EPOT), amely a közös útkeresés és újraindulás, -indítás lehetőségét kínálja majd.
S végül, de nem utolsósorban tanuljuk meg Nehémiástól, hogy mindenekelőtt Isten új utat, jövőt építő igéjén tájékozódjunk. Például a prófétai bátorításon (Jer 29,11): „Mert csak én tudom, mi a tervem veletek – így szól az Úr –: jólétet és nem romlást tervezek, és reményteljes jövő az, amelyet nektek szánok.”
***
A cikk eredetileg az Evangélikus Élet magazin 2022. június 19–26–i, 87. évfolyam 23–24. számában jelent meg.
Az Evangélikus Élet magazin kapható a Luther Kiadó könyvesboltjában (Budapest VIII., Üllői út 24.), az evangélikus templomok iratterjesztésében, megrendelhető a kiado@lutheran.hu e-mail címen, vagy digitális formában megvásárolható, illetve előfizethető a kiadó honlapján.
szeretettel és üdvözlettel,
Péter Zoltán