Kedves Testvérek!
Gondolataimat a lelkészválasztás tekintetében szeretném én is megosztani Veletek, most végre nyugodtan tudtam összegezni őket. Aktuálisan követtem az írásaitokat, de most direkt nem futottam át még egyszer, ha valakit ismételnék, az csak jó :-)
Üdv, Bánpisti
1.) természetesen mindenki különbözik, de ha lehetséges, előnyös lenne, ha prédikációiban azt a tömör komplexitást és a lelket megérintő mély, mégis jól érthető, letisztult üzenetet formálná meg, amit Iván is képvisel (a gyülekezet nagyon szereti Iván "stílusát"). Ha nem, akkor hozzon egy egészen új színt, de igehirdetéseinek minősége nem lehet semmivel sem gyengébb, ez gyülekezetünknek igen patinás "márkajegye".
2.) Imsi elképzeléseit és személyét kiegészítse, újszerűséggel gazdagítsa gyülekezetünk életét.
3.) Imsi gyülekezet-centrikus beállítottsága és gyülekezetépítő munkája szerintem országos szinten is példaértékű. Tudjon ehhez a munkához új elemeket kitalálni, elsődleges célként azzal, miként lehet új gyülekezeti tagokat (lehetőség szerint fiatalokat és fiatal felnőtteket) megnyerni / toborozni / bevonzani / kíváncsivá tenni, stb., illetve törekedjen arra, miként lehet más, akár nem egyházi intézményekkel együttműködni, ezzel is tágítva Egyházközségünk munkásságát a jelen társadalmi igényeket okosan kihasználva.
4.) jó, könnyed kapcsolatot tápláljon a külső, világi környezet felé. Az embereknek már globálisan is régóta érezhető elfordulása a történelmi egyházaktól egyre szembetűnőbb és egyre nehezebb emiatt a keresztény gyülekezetek szilárdságának és attraktivitásának a megőrzése. Új szemlélet szükséges emiatt felgyorsuló (és folyton változó) világunkban az egyházak gyülekezeti életében is, mivel az aktuális külvilág egzisztenciája és impulzusai társadalmunkban ugyanúgy körülvesznek mindenkit, függetlenül attól, hogy az egyes személyek keresztények, vagy nem. Új lelkészünk legyen így modern, "3. évezredi" és nyitott új, akár eddig szokatlan dolgok felé is, hisz nem csak a jelenről, hanem gyülekezetünk jövőjéről van szó.
5.) beszéljen nyelveket (angol, német) minimum középfokú szinten.
6.) legyen okos, stabil, kultúrára- és társtudományokra érzékeny, aktív ember.
7.) ha nem csak teológiai diplomája van, hanem esetleg valami egészen más is (pl. közgazdaságtan, jog, szociológia), az mindenképp élvezzen előnyt, hisz ma már szinte kikerülhetetlen az események és feladatok összetett megközelítése.
8.) nem csak azért, mert templomunk püspöki székhely, de különösen fontosnak tartom, hogy azonosulni tudjon Tamás Püspökünk egyházon belüli- és kívüli, sok területet és fórumot átölelő, igen előremutató munkásságával / törekvéseivel, továbbá fontos legyen számára egyházunk megújulása és tisztasága.
9.) Iván nem pótolható, így objektíven válasszunk új lelkészt, legfőképp azt szem előtt tartva, milyen pluszt / előnyöket / értéket tud hosszú távon behozni gyülekezetünk életébe.
10.) érdemes a gyülekezeti tagok véleményét is kikérni a lelkészjelöltek kipróbálásakor (akár egyszerű, pár pontos kérdőívek kiosztásával) az istentiszteleteken és gyülekezeti alkalmakon.
11.) az utolsó pontom direkt hagytam a végére, mert szubjektív, csak egy felvetés. Érdemes elgondolkodni azon, hogy számít-e, ha olyan lelkészt választunk, aki nem "lelkészcsaládból" jön, vagy csak ő az egyedüli lelkész a rokonságában. Véleményem szerint az ilyen lelkészek talán könnyebben tudják "kívülről" is szemlélni a gyülekezeti életet / folyamatokat, ami bizonyos döntési helyzetekben fontos előnyt jelenthet.